Ostara

15. března 2009 v 2:34 | liliana |  Kolo roku
Už za týden na naše dveře zaklepe kalendářní jaro a s ním oslavy svátku Ostara. Pro inspiraci vám tedy přináším článek právě o něm.

Ostara se slaví 21. března v den jarní rovnodennosti. Tento den přináší nejen rovnováhu světla a tmy (noc je stejně dlouhá jako den), ale i oficiální příchod jara.
Od tohoto dne získává den stále větší převahu nad nocí. Je to čas, kdy se vše probouzí a život začíná nabírat na síle a růstu. Po zimě přichází znovuzrození přírody.

Mytologie
Už na Hromnice (Imbolc) se z Bohyně znovu stává dívka a připravuje se na jarní námluvy. V době příchodu jara se pak setkává s mladým Bohem Slunce a jejich vztah dojde ke svému požehnání prvního májového dne, na Beltain.

Podle jiných mýtů Bohyně jara v tento čas svádí boj s Bohyní zimy a smrti.
Pěknou veršovanou pohádku na toto téma (se Zimou v mužské podobě) - "Vesna a Zima" od Bohumily Klimšové - si můžete přečíst zde.

Podle řeckých mýtů se v tento čas vrací Persephone z Podsvětí zpět na tento svět. Její matka Deméter (Bohyně úrody) oslaví návrat dcery tím, že přinese zpět jaro na zemi, která byla za Persephoniny nepřítomnosti chladná a neúrodná.
Alfons Mucha: Jaro

Bohyně Ostara (Eostre)
Anglo-saská/germánská bohyně nových začátků, plodnosti, naděje a obnovy. Její symboly zahrnují zajíce, barvená vajíčka, jarní květiny. Ve starých dobách se na její oslavu nosilo zcela nové oblečení.
Ostara je panenská bohyně, která vytahuje ze země nový život.
Jako bohyně jara je královnou říše početí a zrození mláďat jak zvířecích, tak lidských; v říši rostlin je pak vládkyní opylení, květu a zrání ovoce.
Pohlavní aktivita je klíčem veškerého života -a oslava této aktivity je oslavou našeho nejpřímějšího spojení s přírodou.


Symboly
vajíčka - symbolizují plodnost a znovuzrození. Žloutek je jako zlatákoule reprezentující Boha Slunce. Bílá skořápka je bílá (barva panenství) jako Bohyně.
Zdobení vajíček pastelovými barvami opět symbolizuje příchod jara.
Zajíc/králík - zvíře zasvěcené Bohyni Eostre nebo také manifestace Boha. Kromě toho symbolizuje plodnost (Zaječí námluvy začínají již koncem února, samička může porodit za půl roku až čtyřikrát po 2-4 mláďatech, v době březosti je schopna ještě dalšího oplození.)

Barvy: pastelové jarní - hlavně zelená, dále pak žlutá, červená, modrá, růžová, bílá,…Jak oslavit příchod jara?

Nové šaty
Ostara souvisí i s tradicí nošení nových šatů v pastelových barvách. Nošením těchto barev odpovídáme kvetoucím rostlinám, krokusům, fialkám, sněženkám. Nové šaty nám umožňují cítit, že obnovujeme svou osobu.


Jarní úklid
Přichází ideální doba očistit svůj domov od všech negativních vlivů, které se v našem domově a i v nás samých nashromáždily přes zimu. Klasickým příkladem je dobře známý "jarní úklid", který bychom tedy neměli brát jako nutné zlo, ale jako prospěšnou očistu. Podle učení Feng-šuej má úklid a pořádek v domě pozitivní vliv na všechny oblasti našeho života.
Sám úklid je spojený s prací a pohybem rukou, ať to je již čistění skvrn nebo utírání podlahy. To vše byste měli dělat ve směru hodinových ručiček. Pohané věří, že tento zvyk pomáháv naplnit domov dobrou energií přinášející růst.

Očista těla a mysli
Očistu domova by měla ideálně doprovázet i očista našeho těla a mysli. Jistě znáte tradici jarních čistících kůr, které mají za úkol zbavit tělo nashromážděných negativních látek a dodat mu novou energii. Jak na to? Zde je pár tipů:
Kopřivová kůra - čaj z mladých jarních kopřiv je ideální na pročištění krve. Kůra by měla trvat týden až tři, kdy každý den vypijete litr kopřivového čaje (pije se neslazený).
Jako účinný očišťovací prostředek se uvádí i šťáva z okurky a nebo pampeliškové nati.
(Další tipy na recepty s jarními rostlinami najdete ve speciálním článku.)
Dobré je na určitou dobu pročistit tělo pomocí změny jídelníčku - zkuste tedy na čas vypustit maso, mléčné výrobky a sladké a zařaďte naopak hodně zeleniny (např. ve formě salátů), ovoce a lehkých jídel (těstoviny, obiloviny,…). Při pročišťování organismu je důležité dodržovat pitný režim, aby se jedy z těla mohly odplavit.
Pokud byste chtěli sáhnout po speciálních doplňcích na pročištění organismu, mohu doporučit např. Aloe vera (ve formě pití šťávy-gelu nebo případně tabletek).


Očistit mysl možná nebude tak snadné jako tělo, ale za snahu to stojí. Pokuste se během jarního období postupně odhazovat nánosy starých myšlenek a návyků, které vám už neslouží. Abyste mohli úspěšně začít něco nového, je dobré nejprve opustit to staré, zvláště pokud se vám to stále nevhodně plete do života. Vyzkoušejte tedy změnit některé své programy, které vám škodí. Trénujte nový způsob myšlení, který vám naopak pomůže a přinese do života hojnost.

Jistě jste zaslechli i pojem "jarní únava". Ta často bývá způsobena právě nahromaděním starého - ať už škodlivých látek v těle nebo myšlenek v hlavě. Cítíte, že všude proudí nová síla, přichází růst a vývoj, ale je třeba této energii v sobě uvolnit cestu. Jarní deprese může také souviset právě s očišťováním - staré nánosy se na chvíli vynoří na povrch, proto se vám může zdánlivě přitížit.


Nové začátky
Tato část roku je znamenitá k začátku něčeho nového nebo k nějakému kompletnímu obnovení. Měli bychom obnovit myšlenky, sny a cíle, ale i vztahy.
Ostara je časem nových nápadů a tužeb.
Nové začátky můžete pojmout ve velkém - nová zaměstnání, známosti, významné události, změna životního stylu. Ale klidně postačí provedení drobných osobních rituálů a aktivit - zvolit nový účes, nový styl oblékání nebo líčení , začít s novým programem cvičení, dát se do nového studia apod.


Magie a další aktivity

Probuzení země a požehnání semen - pokud máte zahrádku, je příchod jara ideální doba k probuzení země na vašich záhoncích. Stejně tak můžete požehnat semena, která budete v průběhu jara sít.Vejce růstu - uvařené vajíčko ozdobte přírodní poživatelnou barvou (např. šťáva z červené řepy, borůvek,…) a napište na něj nějakou kvalitu, vlastnost, kterou chcete v sobě plně rozvinout, realizovat. Poté vajíčko nabijte energií a snězte.

Podobně můžete ozdobit i vyfouknuté vejce, aktivovat ho společně s představou dosažení vašeho cíle a poté uschovat do doby, než se váš záměr naplní.


Příchod jara je vhodná doba na magii nejen proto, že jsou zemské energie v rovnováze, ale také proto, že naše vlastní bytosti znějí ozvěnou zemských změn. Stejně jako příroda i my jsme znovuzrozeni a probouzíme se ze zimního spánku, jsme připraveni zúčastnit se všech zemských požitků, přijmout nové výzvy. A ve svých oslavách si uvědomujeme, že Jaro není jen ročním obdobím, ale také stavem mysli…

Na závěr vám přináším inspiraci na uvítání Jara (např. při rituálu Ostary):

Krásná a udatná panno, bohyně Eostre,
voláme tě!
Královno jara a svítání, nech odejít pouta Zimy
a nastup svou vládu!
Vítáme tě!
Přijď mezi nás a dej zemi nový život,
odemkni půdu, vstup s náručí květů!
Přilákej teplo Slunce, dej sílu k růstu!
Vejdi, jaro!
Vítej, Vesno, Lado, Floro, Eostre!


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 LaDy LáRy FáRy LaDy LáRy FáRy | Web | 1. dubna 2009 v 15:40 | Reagovat

máš dobrej blog ! nevadí když něco zkopčim? samozřejmě se zdrojíkem ;)

2 Liliana Liliana | E-mail | 2. dubna 2009 v 1:33 | Reagovat

Jasně, s uvedením zdroje můžeš :-)

3 Liliana Liliana | E-mail | 7. dubna 2009 v 23:33 | Reagovat

Doplněno pár zajímavostí...

4 Dewey Guinn Dewey Guinn | E-mail | Web | 12. října 2010 v 12:50 | Reagovat

Ježiš koukej co jsem našla na fejsu http://bit.ly/natalie_kviz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama