Oslavy jara - anglická inspirace

7. dubna 2009 v 23:04 | liliana |  Kolo roku
V rámci učitelských příprav na hodinu angličtiny jsem narazila na článek o tradičních velikonočních, případně i májových zvycích v Anglii. Dva z nich mě upoutaly, přináším vám je tedy pro inspiraci - možná je využijete při oslavách jara.Morris dance

Tanec zvaný "morris dance" pochází podle některých tvrzení ze starých keltských tanců jara, které měly zastrašit a odehnat duchy zimy. Nicméně přesný původ těchto tanců nebo jejich názvu není zcela znám. Zmínky o těchto tradičních tancích pochází už z 15. století, píše o nich i William Shakespeare. Původně se jednalo o májové tance, dnes jsou i součástí oslav Velikonoc.
Na "morris dance" je nejzajímavější kostým tanečníků (tancují muži i ženy): obvykle jsou oblečeni do bílé košile, bílých nebo tmavomodrých kalhot (ženy do červené či jinak barevné sukně), ozdobeni červenými a modrými šerpami, na hlavě slaměný klobouk se spoustou květů a s pentlemi, kromě toho mají tanečníci na sobě navázané barevné stuhy, fábory a také malé zvonečky. Když se pak takto vystrojení tanečníci rozparádí, zvonečky zvoní a všechny stuhy a pentle vlají kolem.
Ve Walesu si tanečníci malují tváře načerno, což může odkazovat na odstrašování duchů zimy a nebo na jednu z teorií, podle které tyto tance původně pocházejí z Afriky.
Tanečníci mají v rukou šátky, někde i hole a nebo meče.
Jako tradiční hudební doprovod k těmto tancům slouží bubínky nebo tamburíny, píšťaly a housle, v současné době i harmonika.
Anna Horsey, 2002
Carreg Las - Welsh Border Morris Dancers

Velikonoční kloboučky (Easter bonnets)


Nyní něco pro dámy :-) V Anglii si dívky a ženy vyrábí speciální velikonoční kloboučky - hlavní ozdobou jsou jarní květiny - čím víc, tím líp. Nakonec se se svými výtvory každoročně pochlubí na tradiční přehlídce. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bejíček :D Bejíček :D | 28. dubna 2009 v 14:37 | Reagovat

Díky!! moc mi tento blog pomohl v jednom referátu :) tak ještě jednou děkuju mocm a je to tu moc hezké :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama