Slovo a jazyk v magii I.

20. července 2009 v 18:07 | Liliana |  Magie a čarodějnictví
V tomto článku se zaměřím za základní pravidla použití jazyka v magii nebo čarodějnictví. Týká se hlavně sestavování verbálních kouzel, zaklínadel nebo afirmací (pozitivní potvrzení).


Podívejme se tedy na to, co je dobré dodržovat.

Pozitivní výrazy

Jako pravidlo pro úspěšné použití psaného i mluveného slova v magii nebo v práci s myslí a podvědomím se považuje: používat vždy pozitivní věty. To znamená vyvarovat se především záporných sloves, protože mozek má sklony "ne" ignorovat - soustředí se především na obsah sdělení.
Např.: jak tvůj mozek zareaguje při větě: "Hlavně si teď nepředstavuj růžového slona!" ?
Názorný příklad "síly" slova můžeme pozorovat také třeba na nádraží ("Nevstupujte do kolejiště, dokud vlak nezastaví") :-) Jak by asi lidé reagovali na hlášení: "Zůstaňte na nástupišti až do příjezdu vlaku!" ? Myslím, že rozdíl v síle těchto dvou vět je dost výrazný - a význam tohoto rozdílu by ještě vzrostl, kdybychom tento příkaz použili v magii.

Posuďte také na dalším příkladě:
Nechť se mi nestane žádná nehoda! (Jaké slovo je zde nejvýraznější? Správně, nehoda. Naším cílem však je od sebe nehody odvrátit, ne na ně přitahovat pozornost.) Proto zvolíme raději tuto formulaci:
Jsem dokonale chráněný a v bezpečí! (Zde se bude naše mysl a podvědomí soustředit na ochranu a bezpečí.)

Pokud tedy budete formulovat vlastní kouzla nebo afirmace, vyhýbejte se záporným slovesům a zájmenům, stejně jako výrazům s negativním vyzněním (např. nemoc, neštěstí,utrpení apod.).

Čas

Další doporučení se týká času. Pokud je tvým cílem použít magii slova k realizaci nějakého cíle, je důležité použít přítomný čas, v některých případech se hodí i minulý (více v článku o literární magii). Rozhodně však vynech budoucí. Mozek si budoucnost vykládá velice volně a především jí nepřikládá moc velkou pozornost...protože to přeci může počkat.
Když použiješ se správným důrazem tvrzení v přítomném čase (dejme tomu "jsem zdravý/á"), podvědomí se zarazí, protože něco nesouhlasí. Tělo je nemocné, ale ty tvrdíš, že jsi zdravý/á. A protože mají myšlenky rozhodující vliv, začne podvědomí pracovat na uzdravení, aby tělo srovnalo krok s energií mysli.


Jazyk

Magie slova může mít výrazný efekt jen pokud přesně víš, co říkáš . Není tedy dobré používat jazyk nebo výrazy, kterým nerozumíš a jsou pro tebe cizí - například otrocky převzít nějaké zaklínadlo dejme tomu v italštině, když sám/a italsky neumíš a nebo k tomuto jazyku nemáš žádný bližší vztah. Samozřejmě je možné použít v magii i jazyk, který neovládáš, pokud si zjistíš přesný význam a tento jazyk se ti líbí, působí na tebe pozitivně, zkrátka má ten pravý náboj.


Srozumitelnost

Každé prohlášení - ať už se týká kouzel nebo proslovů při rituálu - by ti mělo dávat smysl, měl/a by ses plně ztotožňovat s tím, co říkáš.
Pokud ti nějaká převzatá formulace zní divně a nic v tobě nevzbuzuje (nebo naopak vzbuzuje odpor, nejistotu apod.), je důležité si věty přeformulovat tak, aby ti vyhovovaly.
Začátečníci mohou mít sklony si myslet, že na zavedených kouzlech nesmí nic měnit, aby nenarušili jejich účinnost. Chybou by však bylo nekriticky přijmout a použít vše bez ohledu na to, jaké to v nás vyvolává pocity. Každé převzaté kouzlo tedy raději překontrolujte, zda je dobře sestavené (zvlášť v případě pokud není z odborného zdroje) a zda vám ladí a souhlasíte se vším, co říká. V případě potřeby ho lehce poupravte (někdy stačí prostá výměna nějakého výrazu za vhodnější).

Pro názorný příklad jsem zvolila prohlášení k rituálu svátku Ostara. Převzatý text v tomto znění...:
"Bohyně jara, laskavá panno, sestupující ze zledovatělé země. Ty, která necháváš odejít zimní pouta, když širý svět znovu dýchá. Chladné větry pohybují narcisy a květ se rozevírá, připomínaje kopec. Vejdi Floro! Vejdi, jaro. Ještě jednou tě vítáme!"
...mi absolutně nic neříkal, formulace mi přišla neobratná, bez výrazu, zkrátka by se mi nechtělo něco takového při rituálu vyslovovat. Tím neříkám, že tento text je v zásadě špatný a zavrženíhodný. Mně osobně však nesedí (někomu jinému se třeba může líbit a vyhovovat mu), a proto se jím můžu třeba jen inspirovat a vymyslet si text vlastní:

Krásná a udatná panno, bohyně Eostre,
voláme tě!
Královno jara a svítání, nech odejít pouta Zimy
a nastup svou vládu!
Vítáme tě!
Přijď mezi nás a dej zemi nový život,
odemkni půdu, vstup s náručí květů!
Přilákej teplo Slunce, dej sílu k růstu!
Vejdi, jaro!
Vítej, Vesno, Lado, Floro, Eostre!


Pokud bych to chtěla dovést k dokonalosti, mohla bych celé přivítání například ještě zveršovat.


Rytmus

Začlenění rytmu nebo rýmu do verbálních kouzel je spíše efektivním bonusem než pravidlem. Veršovaná kouzla nebo prohlášení přijímá mozek díky jejich pravidelné melodii a rytmu mnohem lépe, mohou být tedy účinnější.
Porovnejte si sami vyznění těchto ukončovacích formulí se stejným významem:

Volám tě silou tří, chraň mě nyní a natrvalo!
Staniž se podle mé vůle!


Volám tě silou tří, od teď mě chraň,
to je má vůle a tak se staň!


Co na srdci, to na jazyku

Pro jakýkoliv úspěšný magický akt platí pravidlo jednoty ducha, mysli a těla. Co to znamená a jak se to projeví v použití jazyka?
Jednota ducha, mysli a těla stručně řečeno mluví o tom, že naše vnitřní chtění, touha by měla souhlasit s tím, co si myslíme, a tím, co děláme.
Například pokud si chceme úspěšně přitáhnout nové zaměstnání, měli bychom po tom vnitřně toužit, současně o tom smýšlet pozitivně (tedy soustředit své myšlenky na úspěch) a zároveň také podnikat konkrétní (hmotné) kroky.
Pokud jedna z těchto rovin není s ostatními v souladu - selže nebo se postaví na odpor, nemusíme svého cíle dosáhnout vůbec, nebo jen s velkými obtížemi. V našem příkladě se zaměstnáním bychom tedy například podvědomě nechtěli tuto změnu udělat nebo bychom nevěřili, že nové zaměstnání získáme, případně bychom nepodnikli žádnou konkrétní akci (např. prolistování inzerátů, informování se u slibně vypadající firmy apod.).
Co to znamená pro použití jazyka v magii?
Tvé slovo by mělo vždy souhlasit s tvými myšlenkami i emocemi - tedy "co na srdci a v mysli, to na jazyku." Pokud budeš mluvit o něčem, čemu vnitřně nevěříš, nebo to ve skutečnosti vlastně nechceš, budeš zřejmě čekat na úspěšné vyplnění kouzla marně.
Dříve než tedy použiješ slovo v magické operaci, zaměř se nejprve na všechny své obavy, nejistoty a negativní myšlenky ohledně cíle, kterého chceš dosáhnout. Pokud se ti podaří je odhalit, zapracuj na jejich vyřešení a odstranění.
Výjimkou je použití pozitivních afirmací - ty se využívají právě k přeprogramování mysli tak, že se mnohokrát opakují, až dojde k vymizení původních negativních přesvědčení.Doufám, že jsem tímto článkem trochu přispěla k objasnění základů. Brzy zde přibyde také článek o technice nazývané literární magie a další, rozšiřující pojednání o využití jazyka v magii zaměřené především na energii slova.
Pokud máte k tomuto tématu nějaké dotazy, neváhejte se zeptat zde v komentářích, a nebo případně e-mailem.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Azazeal....... Azazeal....... | E-mail | 4. srpna 2009 v 10:50 | Reagovat

Ahoj,nevíš náhodou jestli by šlo ukrást pomocí zaklínadel moc čarodějce??????Nebo jestli je to postup složitější???Napiš mi to na e-mail......

2 Noira Noira | Web | 10. května 2010 v 20:30 | Reagovat

Parádní článek, málokde se někdo zmiňuje o téhle přitom tak zásadní věci - vždyť za největším aktem magie (stvoření) bylo právě Slovo...

3 Liliana Liliana | 11. května 2010 v 0:03 | Reagovat

Noira:
Jé, děkuji za pochvalu, od tebe potěší :-)
To bych mohla konečně přidat ještě pokračování, které mi leží rozpracované na disku.

4 persuasive persuasive | Web | 18. června 2015 v 14:14 | Reagovat

sms pujcka online vejprty 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama