Tipy (nejen) pro Beltine

25. června 2010 v 19:03 | Liliana |  Kolo roku
Pokud si při oslavách svátku Beltine nevystačíte jen s milostným rituálem a hledáte inspiraci na další  aktivity, přináším několik odzkoušených nápadů. Některé z nich můžete využít i v případě, kdy  chcete do vašich oslav zapojit i "nezasvěcené" přátele, členy rodiny apod.Posvátný oheň

Název "Beltine" pravděpodobně znamená "Belův oheň" . Bel/Belenos byl keltský bůh slunečního  ohně a léčivých vod, učitel druidů a ochránce prostého lidu. Na jeho počest byl rituálně zapálen  oheň ze dřeva devíti posvátných stromů. Ten si poté lidé odnesli do svých domovů.
Můžete se tedy inspirovat a připravit si pro zažehnutí beltinového ohně dřevo z devíti (nebo  případně i jiného symbolického počtu) druhů stromů.
Posvátný oheň si na konci oslav skutečně můžete odnést s sebou domů  - fyzicky (například  napálením svíčky v lucerně) a nebo duchovně (pomocí imaginace ho uchováte uvnitř sebe).


belenos
Očistný rituál na zbavení se negací

Beltinový oheň byl považován za očistný, nabízí se proto zařadit do programu i nějakou očistnou  techniku. Já použila následující:
Zvolte si nejlépe jednu konkrétní věc (vlastnost, zlozvyk, chování, vzorec myšlení,…), které se chcete  zbavit.  Počítejte s tím, že pokud si vyberete něco, co je spíše vaším "zbožným přáním", bude  účinost rituálu spíše symbolická. Může vás to nakopnout ke změně, ale vždy bude záležet především  na vašem vkladu - síle rozhodnutí, motivaci atd.
Z klubka vlny odpovídající barvy (nejlépe takové, která koresponduje s vaší negací) vytvořte  jednoduchou panenku.

Postup: Namotejte nit (nejlépe vlna) na kus kartonu, poté ji z kartonu stáhněte. Na jednom konci namotané nitě zavažte, čímž vznikne hlava. Stejným způsobem pak můžete vytvořit ruce (oddělíte si část nití), trup, případně nohy. Dolní konec namotaných nití rozstřihněte nůžkami.
Hotovou panenku si pak přivaže k sobě tak, že si zavážete provázek nebo stuhu kolem pasu a ze zbytku vytvoříte jakousi pupeční šňůru - na její konec přivažte panenku. 

panenky
panenka

Nyní si představte, jak z vás zvolená negace odchází nití a vstřebává se všechna do panenky. Počkejte si, až ucítíte, že se vše, čeho se chcete zbavit, "vsáklo" do panenky. Panenku, do které přešla vaše negace, pak odstřihněte od sebe. Následně kolem ní omotejte větvičky šalvěje a vhoďte do ohně. Svoji negaci tak nejen odvedete pryč, ale ještě ji očistíte pomocí ohně.
Během rituálu sledujte své pocity. Jak lehko/těžko se negace zbavujete?  Dokážete ji od sebe odstřihnout, spálit  - a jak se přitom cítíte? To vše vám napoví, jak hluboko je ve vás problém zakořeněný a do jaké míry jste ochotni se ho zbavit.Strom lásky


Zvolte si stromek vhodného druhu (např.  břízka nebo vrba). Nastřihejte si dlouhé fábory, případně stuhy a připravte si fixy.
Svěřte tomuto stromku něco pěkného. Na fáborky napište jakékoliv heslo nebo přání něčeho pozitivního a zavěšte je na stromek. Pokračujte s dalšími fábory, až získáte bohatě ověšený stromek nabitý pozitivní enegií.
Tuto aktivitu můžete vyzkoušet se skupinou přátel, rodinou apod.  Je vhodná pro naladění se, uvědomění si dobrých věcí v životě, projevení vděčnosti apod.


stromlasky
Maska zeleného muže


Zelený muž  (Greenman) je považován za zpodobnění ducha přírody, divokého lesního muže nebo boha lesa.
Můžete si zkusit vytvořit jeho masku. Jako podklad zvolte papír, ze kterého vystřihnete základní tvar masky. Poté začněte polepovat přírodninami (listy, mechem, lišejníkem apod.).

maska_zelmuz

Obrázky pro inspiraci:

Melissa McClanahan                                                 Lauren Raine
greenman1
greenman2

Pokud byste při tvoření chtěli zajít ještě dál, můžete se inspirovat anglickým Zeleným Jackem (Jack-in-green), postavy, kterou lze na anglických ulicích zahlédnout během jarních oslav. Je to chlapík celý "obrostlý" zelení - výroba kostýmu tedy spočívá v tom, navěsit na sebe co nejvíce zeleného (větví s listy). Pro dokonalost můžete doplnit parohy.

greenjack


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama