Samhain

2. listopadu 2010 v 21:10 | Liliana |  Kolo roku
Samhain nejčastěji oslavujeme 31. října - 1. listopadu.
Původně šlo o keltský svátek, název pochází ze staroirského samain [so:in] a znamená v keltštině listopad. Keltové dělili rok na dvě období - světlou a temnou část. Listopad byl počátkem temné poloviny roku. Samhain pro Kelty také znamenal konec starého a začátek nového roku.
Z astronomického hlediska je Samhain tzv. "čtvrtící den" - tedy den v půli mezi rovnodenností a slunovratem.

kolo
Samhain byl Kelty vnímán také jako doba, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých Věřilo se, že v tento čas se mohou duše zesnulých vrátit zpět a procházet se mezi živými a naopak živí mohou navštívit podsvětí.
Tomu se přizpůsobovaly i zvyky. U večeře se prostíralo i pro zesnulé příbuzné, u kterých se čekalo, že přijdou rodinu navštívit. Zapálená svíčka za oknem (často ve vyřezané řepě) měla duším posvítit na cestu a zároveň odehnat odehnat zlé duchy. Pro uklidnění duchů mělo sloužit i jídlo za dveřmi. Zlé duchy měly vystrašit a odehnat také hrozivé kostýmy (staré cáry, pomalovaný obličej), do kterých se lidé o tomto svátku oblékali.

samhain

Když byla na začátku 1. stol.n.l. keltská území dobyta Římany, začaly se prolínat keltské a římské zvyky, a ke svátku Samhain se začal slavit i konec úrody (v tomto období končí zemědělský cyklus). K symbolům Samhainu přibylo obilí a ovoce. Podle tradice to, co nebylo sklizeno do Samhainu, už nepatřilo lidem a zůstalo na polích pro víly, ptáky a jiná zvířata.
Typické rituály Samhainu začínaly za soumraku 31. října a pokračovaly po tři dny. V mnoha vesnicích probíhalo velké hodování následované zapalováním ohňů. Praktickým důvodem pro pořádání hostiny byla možnost naposledy se pořádně najíst před příchodem zimy.
Irští emigranti přivezli v 19. století své zvyky s sebou do Ameriky, kde se postupně proměnily v současné oslavy Halloweenu - lucerničky pro mrtvé z tuřínů, řepy nebo brambor se proměnily na dekorační vyřezávané dýně (dýně byly větší a lépe se vyřezávaly), do strašidelných kostýmů se převlékají především děti a chodí v nich koledovat od domu k domu.

dyne2

Církev ve snaze zbavit se pohanských zvyků vytvořila pro období Samhainu nový svátek - svátek Všech Svatých (anglicky All Hallows' Day, předvečer byl nazýván Hallow Eve, z toho vzniklo pozdější Halloween), u nás známý jako dušičky. Lidé však často slavili svátky oba, v 16. století pak prolnuly v jeden.

dusicky

Vliv křesťanství do oslav přinesl nové lidové pověsti - v předvečer Všech svatých se už po zemi neprocházeli jen mrtví, ale přidávali se k nim i skřítkové, víly, démoni a sám Ďábel.

ghosts

Samhain je časem přechodu. Země se chystá na zimní odpočinek a  podobně se i my připravujeme na cestu temnou částí roku. Samhain je časem, kdy přemítáme a vzpomínáme na předky a milované, kteří odešli před námi. Věnujme čas uctění svých předků a poděkujme jim za jejich dědictví. Můžeme jim poslat svou lásku, přinést dary a obětiny nebo jednoduše zapálit svíčku.
Temná část roku je vhodná k sestupu do svého nitra, odpočinku v temnotě, načerpání sil nebo nalezení cesty duše.

samhain2
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama