Kolo roku

Barborky - zimní pozdrav z říše jara

6. prosince 2010 v 15:57 | Liliana
Chcete-li si zpestřit oslavy slunovratu vázou plnou rozkvetlých větviček, vydejte se (tradičně na svátek Barbory, 4. prosince) navštívit stromy na zahradě nebo v blízkém sadu a požádejte je o pár větviček. Můžete obejít nejen ovocné stromy (třešeň, jabloň, švestka, trnka,...), ale také např. zlatý déšť, magnólii, kdoulovec, lýkovec a další.

barborky01

Samhain

2. listopadu 2010 v 21:10 | Liliana
Samhain nejčastěji oslavujeme 31. října - 1. listopadu.
Původně šlo o keltský svátek, název pochází ze staroirského samain [so:in] a znamená v keltštině listopad. Keltové dělili rok na dvě období - světlou a temnou část. Listopad byl počátkem temné poloviny roku. Samhain pro Kelty také znamenal konec starého a začátek nového roku.
Z astronomického hlediska je Samhain tzv. "čtvrtící den" - tedy den v půli mezi rovnodenností a slunovratem.

Tipy (nejen) pro Beltine

25. června 2010 v 19:03 | Liliana
Pokud si při oslavách svátku Beltine nevystačíte jen s milostným rituálem a hledáte inspiraci na další  aktivity, přináším několik odzkoušených nápadů. Některé z nich můžete využít i v případě, kdy  chcete do vašich oslav zapojit i "nezasvěcené" přátele, členy rodiny apod.

Bohyne.net - Od Ostary k Beltane

8. dubna 2010 v 18:59 | liliana
Před časem jsem se přihlásila jako pomocná síla do redakčního týmu projektu Bohyne.net a nyní vám předkládám malou pozvánku.
Hledáte tipy, jak uctít období mezi oslavou Ostary a Beltane? V článku Od Ostary k Beltane: Dotýkání se Země, sepsaném Judy Harrow a Mevlannen Beshderen, naleznete několik dobrých rad.

Na stránkách bohyne.net naleznete i další zajímavé překlady a články zaměřené na pohanství a ženskou spiritualitu.

bohyne.net

Imbolc

24. ledna 2010 v 1:35 | liliana
Imbolc bychom nejlépe mohli připodobnit k našim Hromnicím. Slavit ho tedy můžeme na přelomu ledna a února (31.1. - 2.2.), případně i trochu déle (6.-7.2.).

Imbolc představuje prostředek kalendářní zimy, ale zároveň už v sobě obsahuje příslib jara. Však se také říká: "Na Hromnice, o hodinu více, půl píce a půl krajíce." Přestože kraj ještě v tuto dobu často leží pod sněhem, světla přibývá, jak se Země postupně přibližuje na své dráze ke Slunci.
A z této skutečnosti také vychází poselství Imbolcu.

Znáte význam vánočních symbolů?

21. prosince 2009 v 18:11 | liliana
Každý rok lidé zdobí vánoční stromečky, kupují jmelí, zapalují svíčky na adventním věnci, vypráví dětem o zlatém prasátku…často ale přesně nevědí, odkud se tyto symboly a zvyky vzaly a jaký mají význam.
Připravila jsem si pro vás malý výlet za kořeny vánočních svátků.

Beltane

22. května 2009 v 18:56 | liliana
Byl pozdní večer - první máj...
Oslavy svátku Beltane, známého také jako První máj nebo Valpružina noc, začínají večer 30. dubna a pokračují 1. května.
Je to čas, kdy oslavujeme vrchol jara a rozkvět života, je to svátek plodnosti, smyslnosti, rozkoše a radosti.

Trocha humoru k Beltainu :-)

30. dubna 2009 v 18:39 | Bohouš Marek
Humorná veršovánka ke "svátku čarodějnic":

Oslavy jara - anglická inspirace

7. dubna 2009 v 23:04 | liliana
V rámci učitelských příprav na hodinu angličtiny jsem narazila na článek o tradičních velikonočních, případně i májových zvycích v Anglii. Dva z nich mě upoutaly, přináším vám je tedy pro inspiraci - možná je využijete při oslavách jara.

Ostara

15. března 2009 v 2:34 | liliana
Už za týden na naše dveře zaklepe kalendářní jaro a s ním oslavy svátku Ostara. Pro inspiraci vám tedy přináším článek právě o něm.
 
 

Reklama